ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ବି କଣ ପୁରୁଣା ନୋଟ୍, କଏନ୍ କିମ୍ବା ମୁଦ୍ରା ଅଛି କି ? ତେବେ ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ବିକ୍ରି କରି ଲକ୍ଷପତି ହୋଇ ପାରିବେ।

0

ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ମୁଦ୍ରା ର ବ୍ୟବହାର ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ମଣିଷ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ର ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ମୁଦ୍ରର ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲା। ପରେ ସମୟ ଅନୁସାରେ ମୁଦ୍ରା ର ଆକାର ଓ ପ୍ରକାର ରେ ପରିବର୍ତନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆସିଛି। କିନ୍ତି ବର୍ତାମାନ ସମୟ ରେ ସେହି ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକ ର ମୁଲ୍ୟ ବହୁତ ବଢି ଯାଇଛି। ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ କେବଳ ସେହି ଭଳି ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଦୀ ବଦଳରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆୟ କରି ପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ କଣ ରହିଛି। ଆମ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପୁରାତନ କାଳରୁ ମୁଦ୍ରାର ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି। ମୁଦ୍ରା ର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଆମ ଜୀବନରେ ଖୁସିର ମହାଲ ଖେଳି ଯାଇଛି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ କହିବା ଯେ କେଉଁ ମୁଦ୍ରା କି ବିକି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲାଭ ବାନ ହେଇ ପାରିବ।


ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ 1923 ମସିହା ର କୌଣସି ପୁରୁଣା ଏକ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ଅଛି ତାହାଲେ ତା ବଦଳରେ ଆପଣ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆୟ କରି ପାରିବେ ତାକୁ ନଜାର ରେ ବିକି ପ୍ରାୟ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟ କରି ପାରିବେ। ଏହି ମୁଦ୍ରା ଟି ରୁପା ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇ ଥିଲା। ତେବେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ଏତେ ଦାମ ରେ ବିକ୍ରି ହେବାର କାରଣ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଆମ ସଂସାର ରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ର ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯୋଉ ମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଅନେକ ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକର ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଓ ଜିନିସ ଇତ୍ୟାଦି ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି। ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଅନେକ ପୁରୁଣା ଚିତ୍ର ସବୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେହି ଲୋକ ମାନଙ୍କ ର ସଉକ।

ଧନୀ ଲୋକ ମାନେ ନିଜର ସଉକ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକାର ର ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏହ 1 ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ସହ ମା ବୈଷ୍ଣବୀ ଦେବୀ ଙ୍କ ଚିତ୍ର ଥିବା ପୁରୁଣା ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ର ଦାମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ 4 ରୁ 8 ଲକ୍ଷ ଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯଦି ଏହି ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକ ଆପଣ ଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ତାହାଲେ ଆପଣ ଏହି ମୁଦ୍ରା କୁ ଇଣ୍ଡିଆ ମାର୍ଟ ୱେବ ସାଇଟ ରେ ବିକ୍ରି କରି ପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ ଏହି ସାଇଟ ରେ ଲାଗ ଇନ କରନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ର ଫୋଟୋ ଉଠାଇ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣ ଙ୍କ ର ମୁଦ୍ରା ବହୁତ ଭଲ ଦାମ ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଯିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଶା କରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକେଲଟି ଆପଣଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ଯଦି ପସନ୍ଦ ଆସିବ ତେବେ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ । ଦୈନନ୍ଦିନ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣାର ଖବର ସହିତ ଅପଡେଟ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।